Primena novog zakona o javnim nabavkama donela bi godišnje uštede u budžetu Srbije od 500 do 700 miliona evra. Radi se o konzistentnom, sistemskom i transparentnom zakonskom rešenju koje će biti efikasan instrument u rukama nosilaca ekonomske i političke vlasti u borbi protiv korupcije. Ovaj predlog zakona otklanja uzroke, a ne leči posledice.Neophodno je da oblast javnih nabavki bude uređena jer je država najveći kupac robe i usluga. Do sada su zakoni donošeni kao "biznis planovi interesnih grupa i pojedinaca".
Primena novog zakona o javnim nabavkama donela bi godišnje uštede u budžetu Srbije od 500 do 700 miliona evra, kaže Milenko Dželetović iz SNS-a.
On je istakao da se radi o konzistentnom, sistemskom i transparentnom zakonskom rešenju koje će biti efikasan instrument u rukama nosilaca ekonomske i političke vlasti u borbi protiv korupcije.
"Ovaj predlog zakona otklanja uzroke, a ne leči posledice", rekao je Dželetović, koji je koordinator Ekonomskog saveta SNS-a.
On je istakao da je neophodno da oblast javnih nabavki bude uređena jer je država najveći kupac robe i usluga ocenivši da su do sada zakoni donošeni kao "biznis planovi interesnih grupa i pojedinaca".
Dželetović je naglasio i da će novi zakon poslati pozitivan signal EU, međunarodnim finansijskim institucijama i stranim investitorima da je nova vlada odlučna da reguliše pitanje javnih nabavki.
Neke od najvažnijih novina su posebno poglavlje posvećeno sistemskoj borbi protiv korupcije i sprečavanju sukoba interesa, zatim transparentno definisanje javnih nabavki malih vrednosti, kao i obuhvatanja, između ostalog, kupovine i zakupa nepokretnosti, rekao je on.
Dželetević je precizirao da se ovim zakonskim predlogom uređjuje oblast malih nabavki na koje se troši veliki novac, oko 350 miliona evra godišnje, a o njima su ministri, gradonačlenici, direktori javnih preduzeća imali diskreciono pravo odlučivanja.
Usvajanje tog zakona je važno jer bi se time Republičkoj komisiji za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki dala široka ovlašćenja da kontroliše, prati, nadzire i opominje naručioca i ponuđača, kao i pravo da raskine ugovor štetan po državu i republički budžet, dodao je Dželetović.
Povodom tog zakonskog predloga u četvrtak će biti održana javna rasprava kako bi i zainteresovana stručna javnost mogla da pruži svoje konstruktivne sugestije, rekao je Dželetović.